Dřevěné pelety, aneb jak výhodně získat spoustu tepla?

peletyMyslíte, že zima již končí? Máme sice před sebou jaro, ale zima ještě neřekla poslední sbohem. Ta letošní nebyla nikterak krutá, ale mnohé domácnosti jistě i tak přetopili velmi mnoho tepla. To není zrovna nejlevnější, zejména, pokud využíváte předražený plyn či elektřinu. V případě, že byste rádi zvolili ekologičtější a ekonomičtější způsob topení, pouvažujte o peletách, palivu, které pochází z obnovitelných zdrojů. Jsou snadno dostupné a myslí, jak na přírodu, tak vaši peněženku.

Rozhodnout se pro změnu můžete klidně i nyní, když už se sice topná sezóna blíží ke konci, nebo se alespoň s předstihem připravit na tu příští. Dřevěné pelety jsou pro vytápění v posledních letech velmi oblíbené, zvláště kvůli příznivé ceně, a že i v malém množství dokáží vytopit i velký prostor. Právě výhřevnost je dostatečným argumentem pro to, abyste dali přednost tomuto způsobu vytápění i vy.

Co jsou vlastně pelety?

Dřevěné pelety jsou malé granule, které se vyrábí tzv. peletizací. Jedná se o vedlejší produkt při zpracování dřeva. Dřevěný odpad se zahřeje na teplotu 100°C a vznikne slisovaný výrobek, který neobsahuje žádná pojiva, avšak drží svůj tvar.

Proč se vyplatí topit peletami?

Jistě se ptáte, zda se vám změna způsobu vytápění vyplatí. Je to výhodné a ušetříte díky tomu? Odpověď zní ano, nicméně se návratnost investice rozloží do delší topné sezóny. Pokud nyní topíte zemním plynem a přejdete na pelety, tyto kroky budou jistě výhodné. Za topnou sezónu se hovoří přibližně o úspoře 30%. Je tedy na zvážení každého, zda jsou pro vás tato procenta dostačující. V případě, že získáváte teplo elektřinou, váhat byste neměli. Když si spočítáte cenu za nový kotel plus palivo, vrátí se vám tato investice v horizontu 4 let. Pelety možná nebudou finančně výhodné pro ty z vás, co používají k topení dřevěné uhlí. Peletky však nabízí mnohem vyšší komfort a ekologičnost, což hovoří v jejich prospěch.

Jaký kotel potřebujete na pelety?

Dřevěnými peletami lze topit v plně automatizovaných a poloautomatizovaných kotlích. V prvém případě se jedná o kotel, který je v podstatě bezúdržbový. Potřebujete k němu zajistit dostatečné množství paliva, neboť jej stačí zkontrolovat zhruba 4krát do roka. Takže máte během topné sezóny teplo, aniž byste museli vynaložit svůj čas a energii. Toto je jistě obrovským plusem pro všechny, jež nemají na topení čas. Poloautomatizované kotle jsou levnější a vyžadují doplňování několikrát během týdne.

Frekvence přikládání a nutnost obsluhy se odvíjí od velikosti prostor, jaké má kotel vytápět, dále také od konkrétního výkonu a objemu násypky. Do některých stačí pelety přikládat jednou denně, do jiných cca co 4 hodiny, anebo jak už bylo řečeno plně automatizované kotle vystačí s plněním jednou za měsíc, dokonce i na celou sezónu.

Pelety představují palivo budoucnosti. Díky nim se spotřebuje odpad, který by byl jinak nevyužit a skončil by nejspíše někde na kompostu. Na vytápění je naopak naprosto ideální, je velice účinný, takže proč toho nevyužít? Kdo by nechtěl topit levně, efektivně a bez námahy?!

Komentáře nejsou povoleny.