péče a úklidÚklidu a péči o domácnost se nevyhne žádná z nás. Nejde však jen o úklid, péči si zaslouží také nábytek a dřevěné povrchy. Vaši péči vám však vrátí krásným vzhledem. U dřevěného nábytku proto s péčí nešetřete – bude nejen krásný, ale také dlouho vydrží. Mít doma krásné kousky nábytku za trochu námahy přeci stojí.

Přebroušení dřeva

Není nejnovější, ale nemůžete se s ním rozloučit? Ale trochu zkrášlit by to chtělo, že? Přebrousit nábytek je řešením, počítejte však s vyšší časovou náročností. Pomocníkem vám může být elektrická bruska, detaily je však třeba vyhladit pomocí skelného papíru. Po dokončení broušení je nejdůležitější povrchy zbavit zbytků prachu – nejprve použijte smetáček k odstranění hrubších částí a za pomocí jemného hadříku odstraňte jemný prach. Pokud by prach na povrchu zůstal, zachytí se v pórech a pokazí výsledek leštění. Zase takový “zákrok” váš nábytek nevyžaduje? Vezměte si k ruce spolehlivou leštěnku a váš nábytek chytí druhý dech.

Na co si dát pozor?

Mokrý hadr si nechte do dřezu. Na nábytek patří pouze jemně navlhčený hadřík, u dýhového a masivního dřeva se vodě vyhýbejte ještě více. Takové dřevo krásně voní, ale také absorbuje vlhkost, proto se mu s mokrým hadrem vyhýbejte obloukem.

Základní kroky při péči o nábytek:

    1. Nábytek nejprve otřeme a očistíme vlhkým nebo mikrovláknovým hadříkem od prachu a nečistot, nyní je dřevo připraveno k dalšímu ošetření.
    2. Skryjeme a vyretušujeme případné vrypy a škrábance speciálním retušovačem.
    3. Vyleštíme speciálním olejem, leštěnkou nebo sprejem

Včelí vosk – wellness pro váš nábytek

Nezapomínejte zejména na třetí bod – na impregnaci. Ideální jsou prostředky obsahující přírodní včelí vosky, které pečují nejen o povrch nábytku, ale pronikají také dovnitř. Již ve starověkém Egyptě a antickém Římě znali význam včelího vosku. Například leštěnka Diava se včelím voskem je ideálním pomocníkem, který pečuje o všechny druhy nábytku, vytváří na něm ochranný film a propůjčuje mu příjemný lesk a hezkou barvu.

A jak dopřát nábytku “prevenci”?

Pečovat o nábytek však neznamená chodit neustále s hadrem v ruce. Vyzbrojit se leštěnkou úplně stačí cca 2x do měsíce. Nábytek bude nejen vypadat čistěji a leskleji, ale bude se na něm zachytávat také méně nečistot a prachu.