Začátek astronomického podzimu s sebou přinesl nejen výrazný pokles teplot, ale i definitivní konec chalupářské sezony. Pokud jste doteď zazimování chalupy kvůli vlídnému počasí odkládali, měli byste si pospíšit. Právě přechodové období po létě totiž láká zloděje a různé nenechavce, kteří si jako cíl vybírají nezajištěné a méně navštěvované rekreační objekty.
Vloupání do chat a chalup je evergreenem policejních statistik. Jen v loňském roce způsobili pachatelé škodu přes 26 milionů korun. V počtu vloupání vede Středočeský kraj, kde proběhla čtvrtina všechvloupání v ČR, a tomu odpovídá i výše škody 8,5 milionu korun. Nejnáročnější byli zloději v Libereckém kraji, kde při vloupání způsobili průměrnou škodu 22 tisíc korun. V oblasti zabezpečení rekreačních objektů je tak stále co zlepšovat. „Lidé se o zabezpečení svých chat a chalup zajímají stále víc, orientují se v bezpečnostních třídách a mají zájem svůj majetek chránit co nejlépe,“ dodává Kateřina Brázdová ze společnosti TOKOZ. „Z naší zkušenosti víme, že kromě kvalitního zámku s bezpečnostní certifikací pomáhají i na první pohled drobnosti, jako je třeba kvalitní visací zámek s petlicí na brance nebo vstupních dveřích.“
Jak svou chalupu co nejlépe zabezpečit?
-
Nelákejte zloděje
Během sezony máme tendenci na chalupě hromadit věci, které přes léto potřebujeme. Jízdní kola a další sportovní potřeby, sekačku na trávu, nářadí a různou elektroniku – to vše jsou pro zloděje hodnotná a dobře zpeněžitelná lákadla.Proto by prvním krokem mělo být odvezení cenností z chalupy domů. Pokud musíte přece jen něco nechat na místě, třeba větší elektroniku, snažte se ji ukrýt před zvědavýma očima. Můžete ji dát ke stěně nebo přes ni přehoditstarou deku.
-
Odemkněte vnitřní dveře
Ačkoliv zní tato rada zvláštně, je v mnoha případech opodstatněná. Pečlivé uzamknutí chaty zámkem s bezpečnostní vložkou by mělo být samozřejmostí, ale neplatí to pro vnitřní dveře, především ve starších objektech.Pokud za sebou neukrývají nic hodnotného, způsobí často vyšší škodu samotné rozbití a poškození dveří. Vždy proto zvažte, co se ve vašem případě „vyplatí“.
-
Simulujte přítomnost
K ochraně vašeho majetku můžete použít i řadu drobných, ale chytrých vychytávek. Dobře funguje spínač, který simuluje zapnutou televizi nebo světelná čidla reagující na pohyb před domem. Vybavit se můžete i maketami kamer. Pokud nebydlíte na samotě, zkuste se domluvit se sousedy a poprosit je, aby občas chalupu zkontrolovali.
-
Zamykejte věci uvnitř
Kromě kvalitního zámku s cylindrickou vložkou ve dveřích byste neměli zapomínat na zabezpečení věcí, které nemůžete mimo sezonu odstěhovat. Nejčastěji jde o sezonní výbavu, jakou jsou jízdní kola nebo třeba pneumatiky. Ideálním řešením je v tomto případě zámek typu x box. Jeho základnu můžete připevnit ke dveřím, podlaze nebo stropu a pomocí pevného lanka nebo řetězu k němu pak připevníte veškeré cenné věci.
-
Máte sklep?
Pokud ano, rozhodně na něj nezapomeňte. Zlodějům nejde o uskladněnou zeleninu nebo topivo, ale spíše o snadnou přístupovou cestu dovnitř do chalupy. Nezapomeňte proto zajistit sklepní okénka – použít můžete třeba speciální bezpečnostní folii. Dveře do sklepa vybavte zevnitř kvalitním visacím zámkem a přidejte petlici, která ochrání dveře před vylomením.