1Elektroinstalace je jednou z nejdůležitějších částí každého domu a bytu. Díky ní máme v interiéru světlo a je zdrojem energie pro domácí spotřebiče a elektroniku. Elektřinou rovněž často i topíme nebo jí ohříváme užitkovou vodu. Proto musí být elektroinstalace nejen funkční, ale také bezpečná. Je potřeba pravidelnými revizemi její stav kontrolovat a případně vyměnit vše za nové.

Pryč s hliníkovými rozvody

V mnohých českých domácnostech stále najdeme staré hliníkové elektroinstalace, zejména tam, kde panelové domy ještě neprošly rekonstrukcí. Tyto hliníkové rozvody už mají často odslouženo, jejich životnost je dávno pryč, a jsou jedním z největších rizik vzniku požárů. Hliník se totiž po čase láme a oxiduje, takže je křehký a měkký. Jediným jednoznačným řešením je kompletní rekonstrukce a výměna stávájících rozvodů za modernější a odolnější měděné.

Jak zjistíte stav vaší elektroinstalace?

Pokud chcete zjistit, v jakém stavu jsou rozvody ve vašem interiéru, a zda jsou vůbec funkční a bezpečné, přizvěte si revizního technika. Elektroinstalace je zdrojem potenciálního nebezpečí, a proto i příslušná norma stanuje povinné pravidelné kontroly, tzv. revize. Obecně by vás měl odborník, který se na tyto kontroly specializuje, navštívit alespoň jedno za rok.

Revizní technik zkontroluje jističe, pojistky, zásuvky, prostě vše, co je potřeba, na základě požadavků, jež vyplývají z norem a nařízení. Přičemž i tato pravidla podléhají aktuálním změnám. Po prohlídce budete vědět nejen stav vaší elektroinstalace, ale získáte i přehledně zpracovaný zápis o vašich spotřebičích a jejich stavech.

Instalace nových elektrorozvodů

Zjistí-li revizní technik nutnost výměny, rozhodně s ní neotálejte. Při realizaci nových elektrických rozvodů je potřeba rozvody teprve zřídit, pokud však budete dělat rekonstrukci, stávající instalace se jen nahradí novou. I tento proces by měl proběhnout pod dohledem kvalifikovaných osob, od zkušeného projektanta, elektrikáře, až po revizního technika, jež vystaví revizní zprávu o správnosti a bezpečnosti nově provedených pracích.

Samotná rekonstrukce spočívá v nákupu speciálního elektromateriálu, který vám může zajistit samotný elektrikář. Jedná se např. o kabely, vodiče, relé, svorky a svorkovnice, jističe, pojistky, svodiče, upevňovací materiál a další. Součástí instalace elektrorozvodů je i výměna zásuvek a vypínačů. Tyto produkty si můžete nejlépe pořídit sami dle vašeho vkusu. Spínače a zásuvky jsou dnes k dostání v mnoha designových provedeních a nabídka je opravdu široká. Stejně tak je dobré pořídit i nová svítidla, jako jsou žárovky, zářivky, bodovky, LED světla, podle dispozice vašeho bydlení.

Výběr elektromateriálu je široký
Výběr elektromateriálu je široký

Do rekonstrukce se nepouštějte sami!

Přestože jste možná šikovný domácí kutil a o své zručnosti nepochybujete, přenechejte tento úkol zkušeným řemeslníkům. Ušetříte si nejen čas a starosti, ale máte jistotu, že provedené práce budou kvalitní a odpovídají aktuálním normám. Navíc získáte na nové instalace, případně opravy, záruku.

Specializované elektromontážní firmy sledují v oboru nejnovější trendy, materiály, techniky, výrobky apod., takže mají dokonalý přehled o tom, jak je ideální nové rozvody udělat. Existují i společnosti, jež vám vše zajistí od A až po Z. Provádějí kupříkladu:

  • projekce, montáže, revize, opravy elektrických rozvodů a hromosvodů,
  • montáž slaboproudých systémů EZS, EPS, CCTV a datových rozvodů,
  • disponují elektroinstalačním materiálem, který zároveň prodávají,
  • vyrábí rozvaděče NN apod.

Plánujete-li rekonstrukci rozvodů nebo nákup elektroinstalačního materiálu, vše na jednom míste můžete sehnat na těchto stránkách http://shop.elektro-sychra.cz/.