Je známo, že dnešní děti mají poměrně málo pohybu. Jsou na tom ty vaše podobně? Pokud ano a chcete s tím něco dělat, snažte se jim poskytnout možnosti, které tento fakt změní. Když se navíc bude jednat o aktivity na čerstvém vzduchu, tím lépe. Velice příhodným řešením je kupříkladu dětské hřiště, které je zábavným prvkem na mnohých zahradách, na němž dovádí děti. Vytvořte originální zázemí pro pohyb přímo u domu i vy.
Skluzavky, prolézačky, houpačky, pískoviště a další alternativy lze kombinovat dle fantazie váší i vašich ratolestí. Dnešní dětská hřiště nabízí různé varianty. Na co však myslet, když budete chtít tento zahradní koutek na svou zahrádku pořídit?
Co ovlivňuje bezpečnost dětského hřiště?
Nejdůležitější požadavek vychází zejména z bezpečnosti. Když bude váš potomek na hřišti řádit, jistě vás bude zajímat hlavně to, aby se při hrátkách nezranil. S tím souvisí materiál, z něhož jsou jednotlivé prvky zhotoveny. Bezpečnost nicméně ovlivňují tyto faktory:
- – typ a kvalita materiálu,
- – terén na vaší zahradě,
- – povrch pod hřištěm, který dokáže tlumit případné pády,
- – způsob užívání hřiště,
- – způsob uchycení a ukotvení jednotlivých prvků,
- – údržba hřiště.
Svou roli hraje také věk dítěte. Pokud máte potomka malého, vždy je samozřejmostí dozor dospělé osoby. Je-li starší, občas na dětské hřiště nahlédněte, zda se nic nestalo. Svým způsobem nelze nikdy 100% zaručit, že tam, kde dítě skotačí, se nic nestane. Chcete-li však předejít nešťastným situacím, seznamte vaši ratolest, v jakých částech musí být opatrné, případně i názorně ukažte, jak se na hřišti pohybovat.
Jaké zpracování dětského hřiště vyhovuje nejvíce?
Pro jakékoli zahradní prvky se nejvíce hodí dřevo. Ne jinak je tomu v případě dětského hřiště. Obvykle se kombinuje také s plastem, např. v případě skluzavky apod. Dřevo je kvalitní, pevné, odolné, stabilní a v neposlední řadě se svým vzhledem do zeleně a přírody hodí nejvíce. Dětská hřiště vyrobená ze dřeva musí mít oblé hrany. Je nutné kvalitní opracování, aby nikde netrčely hřebíky, šroubky, třísky apod.
Zaměřte se rovněž na spoje jednotlivých prvků dětského hřiště. Bezpečnější je varianta spojování pomocí kvalitních vrutů místo sponek nebo hřebíků. Ukotvení pak vyhovuje nejvíce zapuštěné v zemi. Co se týče povrchu, měl by být tvořen z měkkých materiálů. Použít se dají dřevní štěpky, písek, drť z kůry, pryž aj.
Jaké hrací prvky pořídit?
V případě výběru dětského hřiště máte obrovské možnosti. Lze pořídit sestavu či jednotlivé prvky zvlášť. Pokud si nejste jistí, nebojte se výběr konzultovat s odborníkem, výrobcem či prodejcem dětského hřiště. Na vaši zahradu můžete svému dítku koupit následující:
- – skluzavku,
- – houpačku,
- – pískoviště,
- – prolézačku,
- – trampolínu,
- – lavičky,
- – domečky,
- – provazové žebříky,
- – šplhací lana či tyče,
- – horolezeckou stěnu,
- – další přídavné moduly nebo různě barevné periskopy, volanty, kormidla, dalekohledy, teleskopy, dopisní schránky, stoly a sedačky, telefony, vlajky s princeznami nebo s piráty apod.
Jak na montáž dětského hřiště?
Dětská hřiště jsou dnes dodávána v předmontovaném stavu, aby bylo jeho sestavení co nejsnadnější. O pomoc lze požádat specializovanou firmu, ale zvládnete to i svépomocí dle přiloženého návodu. Montáž zabere zhruba 1-4 hodiny v závislosti na konkrétní sestavě.
Dětské hřiště se jistě stane zajímavým doplňkem vaší zahrádky. Zároveň je částečně pomocníkem pro rodiče. Dítko si hraje na čerstvém vzduchu, zatímco vy si můžete dělat svou práci na zahradě, s tím, že jej máte na očích. Pro pořízení hovoří i argument, že vaše ratolest bude mít z vlastního dětského hřiště obrovskou radost.