Dospěli jste v životě k bodu, kdy vybíráte pro vás ten nejvhodnější hypoteční úvěr? Nebo si v této oblasti chcete udržovat přehled, až budete později sami žádat? Existuje několik tipů, jak si poradit s výběrem hypotéky bez stresu, které jsou skutečně pro každého. Ideální hypotéku totiž může nalézt úplně každý!

Problém zvaný hypotéka

O hypotéku může požádat každá osoba, která dosáhla plnoletosti a disponuje plnou způsobilostí k provádění právních úkonů. Možnou variantou je také společně podaná žádost o hypoteční úvěr, počet těchto žadatelů je pak většinou omezen na čtyři osoby. Po předložení žádosti o hypoteční úvěr jsou detailně posuzovány osobní údaje žadatelů, je současně nahlíženo do dat v registrech CBCB, CNCB a Solus, která ilustrují finanční disciplínu. Informace jsou však nakonec vyhodnocovány komplexně, takže skutečnost záznamu v těchto registrech jako taková se nemusí stát důvodem pro zamítnutí vaší žádosti o hypotéku.

Jakkoliv je velmi vhodné studovat veškeré dostupné informace, k výběru optimálního hypotečního úvěru je však již dobré přizvat i finančního poradce. Jejich znalosti a přehled jsou podstatně širší a v mnoha věcech získáte prospěšné a praktické postřehy. Samozřejmě finální rozhodnutí je vždy na vás, ale finanční poradce vám představí varianty, které přichází v úvahu, a vysvětlí vám jejich klady a zápory. Jedná se o široké penzum informací a vlastním samostudiem vám může některá důležitá informace zcela uniknout.

Praktickým krokem je i čerpání informací ze zkušeností přátel a rodinných příslušníků, v tomto bodě je však potřeba být obezřetný, neboť jejich názor může být často velmi subjektivní. Také jejich přehled o nabídce finančních produktů může být částečně omezený. Vyplatí se však všechny pozitivní i negativní reference pečlivě vyslechnout.

Úrok je klíčový, ale…

Při volbě optimálního hypotečního úvěru je samozřejmě důležitá výše nabízené úrokové míry, avšak je třeba pamatovat i na to, že splácení a celkovou výhodnost hypotéky ovlivňují ještě další parametry. To, že je hypotéka výhodná, můžete s jistotou říci ne tehdy, když se dozvíte výši úroku, ale až tehdy, kdy porozumíte všem jejím podmínkám. V tomto ohledu pak rovněž napomohou služby finančního poradce, který dokáže nabídku rychle rozklíčovat a vyhodnotit její případná kritická místa. Uspěchaná rozhodnutí zřídka bývají těmi nejlepšími ve vašem životě.

Náležitosti uzavírání smlouvy o poskytnutí hypotečního úvěru

Zjistíte-li veškeré dostupné informace a rozhodnete se pro určitý typ hypotečního úvěru, velmi důkladně pak prostudujte veškeré podmínky. S návrhem smlouvy se obraťte i na právníka, který jej ještě nezávisle posoudí a upozorní na případné nejasnosti nebo kontroverzní místa. Návrh smlouvy, který od banky získáte, pak samozřejmě může být na základě vašich připomínek upravován a není vhodné tento proces vystavovat časovému tlaku. Naopak k podpisu smlouvy přistupte až tehdy, jste-li si veškerými formulacemi v dokumentu naprosto jisti.

Následujícím krokem po podpisu smlouvy je pak vinkulace pojistného plnění a vložení zástavní smlouvy do katastru nemovitostí. Nemine vás tedy návštěva pojišťovny a katastru nemovitostí. Poté již můžete čerpat získané finanční prostředky, a to dle podmínek smlouvy v rámci jednorázového či postupného plnění. Potom již zbývá pouze poslední krok, a to nastavit trvalý příkaz, kterým budete hradit domluvené měsíční splátky úvěru.

Řešením může být i neúčelová americká hypotéka

Na trhu existuje široká nabídka hypotečních úvěrů, zajímavou možností pro ty, kteří nechtějí celou sumu věnovat výhradně na bydlení, je pak americká hypotéka. Rozdíl mezi hypotečním úvěrem a americkou hypotékou je, že se jedná o neúčelový úvěr, kdy společně s bydlením můžete řešit ještě své další potřeby. Tento produkt vám pak poskytuje větší možnosti, jste-li si však naopak zcela jisti, že hledáte pouze účelový hypoteční úvěr pro výhradní potřeby vašeho bydlení, není americká hypotéka pro vás tím zcela nejlepším řešením.

Americká hypotéka, kterou například poskytuje mBank, je nabízena ve finančním rozmezí od 200 000 Kč do 4 000 000 Kč, resp. 75 % hodnoty vybrané nemovitosti, která je následně dána jako zástava. Doba splatnosti je od 12 měsíců až do 20 let v případě neúčelové hypotéky, resp. 25 let v případě konsolidace více úvěrů dohromady. Benefitem je pak nezpoplatněné vedení běžného i úvěrového účtu, další výhodu pak představuje možnost mimořádných splátek, a to až do výše 25 % úvěru ročně bez poplatků. Rovněž do výše poloviny hodnoty nemovitosti není nezbytné dokladovat vaše pravidelné měsíční příjmy.

Změna je život

Mnoho důležitých životních rozhodnutí je zbytečně zdržováno obavami z eventuální špatné volby. A to je skutečně škoda! Pamatujte, že když výběr skutečně pečlivě zvážíte a poradíte se s finančním poradcem, je pravděpodobnost vašeho správného rozhodnutí velmi vysoká. A změní-li se podmínky na finančním trhu, není nic jednoduššího než převést hypoteční úvěr k jiné bankovní instituci, která všechny administrativní záležitosti zpravidla na základě vaší plné moci zajistí sama. Není třeba se tedy zbytečným strachem nechat odrazovat od možnosti lépe bydlet!