náhledKoupí nového bytu nic nekončí. Naopak! Teprve nyní začíná ta pravá zábava se zařizováním, vylepšováním, zkrátka přetvářením bytu v domov. Ty tam jsou doby křiklavě barevných stěn a rustikálních kuchyní. V módě je zase bílá. Interiérům vládnou jednoduché linie a hodně světla. Touhu po vzdušnosti dokládá i trend balkonů, teras a předzahrádek – venkovní prostor s posezením se stal nejžádanější součástí moderního bydlení.

První, co je třeba v novém bytě rozmyslet, je barevné ladění stěn, podlah a nábytku. „U podlahových krytin pozorujeme návrat spíše ke světlejším materiálům, vede přírodní, případně lehce vybělený dub. Oblíbenější je styl širších prken než menší parketové vzory. V případě omezenějších rozpočtů lidé preferují vinyl, který lze sehnat i jako velmi realistickou napodobeninu dřeva,“ doporučila architektka rezidenčního projektu Nové Chabry v Praze 8 Anna Lacová.

unspecified

Při rozhodování, jakou barvou vymalovat stěny bytu, je důležité přihlížet k velikosti a prosvětlení místností. Dostatek denního světla dovoluje použít i tmavší odstíny barev, které světlo pohlcují a zužují prostor. Pozor ale na přehnané barevné kombinace – současný trend připouští maximálně dvě dominantní barvy na stěnách i u doplňků. Barvou roku je podle designérů Nových Chaber Marsala, tedy tmavočervená s hnědými odlesky, která zvlášť vynikne vedle šedé, jantarové nebo tyrkysové.

„V módě je opět neutrální bílá, která nechá vyniknout bytové doplňky a dekorace. Trendem se dnes stávají stěny vymalované nebo vytapetované pouze do půlky, na začátku zde dominují světlé barvy a tóny postupně přecházející až do bílé. Novinkou je benátský štuk, italská luxusní omítka vhodná do obýváků, ložnic i pracoven, která každou místnost opticky zvětší,“ vyjmenovala Anna Lacová.

unspecified2

Podle jejích zkušeností si majitelé nový byt zařizují převážně nábytkem ze strukturovaného lamina s dekorem dřeva. Díky novým výrobním technologiím je cenově dostupný a na první pohled téměř k nerozeznání od dýhy. S barvami nábytku jako celku lidé příliš neexperimentují, v oblibě je kombinace s bílým lakem jak v lesku, tak i v matu.

„Většina kupujících nových bytů a domů považuje za nejdůležitější místnost v bytě kuchyň. Zde jsou nyní moderní bezúchytková dvířka, vyrobená pouze s frézovanými žlábky. Stejně jako na nábytku převažují světlé barvy, dřevo a opět bílý či matný lak, někdy zaměněný za krémové či šedé odstíny. Vedou ostrůvkové dispozice a jednoduché uzavíratelné horní skříňky. Upouští se od různých poliček a prosklených dvířek. Velké oblibě se těší také linky v betonovém dekoru,“ prozradil Tal Grozner, ředitel společnosti Star Group, která stojí za rychle rostoucí moderní čtvrtí nedaleko stanice metra Kobylisy.

unspecified3

Návrat k bílé je patrný také při výběru jednoduchých dveří, a to nejčastěji v provedení mat. Projasní interiér a umožní větší variabilitu při dalším vybavování nábytkem. Bytové textilie se nejvíce používají v osvědčených přírodních barvách – zemité odstíny jsou nestárnoucí klasikou jak na pohovce, tak na polstrování židlí či postelí. Doplňují se závěsy či záclonami v podobných odstínech.

unspecified4

Trendem současnosti je také vybavování venkovních prostor propojených s bytem. „Lidé chtějí žít venku a přizpůsobují tomu své bydlení. Mít zahradu, terasu nebo alespoň balkon je přání, kterému moderní projekty vycházejí vstříc,“ míní Tal Grozner. „V Nových Chabrech je venkovní prostor nedílnou součástí všech bytů. Rezidentům slouží především k posezení a relaxaci. Balkony zde zdobí květiny i menší stromky a další dekorace včetně nábytku, někteří zde volí i příjemnou uměle zatravněnou podlahu. Terasy a předzahrádky pak disponují dostatečným prostorem i pro letní grilování,“ dodal Tal Grozner.

Uložit