Židle a stůl z masivu, podlaha, skříně, komody. Dřevěný nábytek je prostě klasika a v českých domácnostech má zaslouženě své místo. Hezky vypadá, vonía příjemný je i na dotek. Dřevo má navíc podobné vlastnosti jako naše pokožka. Dýchá a potřebuje si udržovat jisté množství vlhkosti, aby nezačalo vysychat a praskat.

Aby dřevěný nábytek co nejdéle vydržel, vyžaduje speciální péči a taky ochranu. Poškodit ho totiž mohou drápky domácích mazlíčků, příliš mnoho tepla, slunce nebo dokonce i nikotin. Přinášíme proto několik rad, jak se o nábytek správně starat.

Přemýšlejte kam s ním

Už při rozmisťování je potřeba myslet na vlastnosti dřeva. Nemělo by být v přímém kontaktu s vodou a teplem. Je tak potřeba dbát například i na to, abyste dřevěnou postel či komodu neměli přímo u topení či krbu. Pozor si také musíte dávat na přímé slunce, které může změnit barvu dřeva a většinou dojde k jeho vyblednutí.

Vystačíte si s hadříkem

Pro pravidelné čištění  nábytku z masivu používejtesuchý měkký hadřík. Pro lepší zachytávání prachu jej pouze lehce navlhčit. Nikdy ale nepoužívejte mokrý hadr. Přílišná vlhkost dřevo poškodí. Pronikne totiž do mikroskopických trhlin a dřevo naruší. Použít samozřejmě můžete i vysavač či obyčejnou prachovku.

Zejména u dřevěných podlah buďte s úklidem a čištěním opatrní.

Dopřejte dřevu ochranu

Čas od času dopřejte dřevu výživu a ochranu. Zvolte proto  speciální čistící a ochranné prostředky na dřevo. Nikdy na dřevěný nábytek nepoužívejte žádné agresivní chemikálie. Raději vyzkoušejte tradiční osvědčené prostředky jako je například Diava s včelím voskem. Pokud přeci jen zariskujete a budete chtít vyzkoušet nový produkt, vždy sipečlivě přečtěte etiketu s návodem k použití a nejprve ho vyzkoušejte na méně viditelném místě.

Stále oblíbenějším prostředkem k ošetření opracovaného dřeva jsou přírodní oleje, které povrch dřeva zcela neuzavřou, takže může dýchat.  Například světlicový olej zachová přírodní odstín. Kaméliový chrání proti UV záření, lněný olej je naopak vhodný ke konzervaci.

Skvrnu a rýhu zaretušujte

Nejčastějším problémem na dřevěném stole jsou zajisté kolečka od skleničky. Pomoc by však neměla být nijak složitá. Na navlhčený hadřík dejte trochu zubní pasty a kolečko jím velmi jemně přetírejte. Pak stačí setřít pastu suchým hadrem a přeleštit leštěnkou na nábytek. Na škrábance a vrypy pomohou speciální roztoky na dřevo, které se prodávají v různých barevných odstínech. Stačí ten pravý nanést štětečkem na postižené místo a nechat zaschnout. U hlubokých rýh však nepomůže nic jiného, než daný kousek nechat přebrousit.