I v natolik specifické oblasti, kterým je svařování, jsou technologie rozmanité. Existuje totiž hned několik svařovacích technik, ovšem žádná není natolik univerzální, aby vyhovovala svařování všech materiálů. V následujících řádcích vám představíme svařovací procesy, podle nichž se potom rozhodnete pro konkrétní svářečku.

Setkáte se především s procesy MMA, MIG/MAG a TIG, přičemž každý má své výhody i určitá omezení. Bohužel, neexistuje žádné univerzální řešení. Jaká svářecí technika je tedy pro vás ta nejvhodnější?

MIG/MAG

Pokud vám něco říká svářečka CO2, potom se jedná o model, s nímž se svařuje pomocí metody MIG/MAG. V podstatě se jedná o nejběžnější svářecí techniku pro výrobu konstrukcí, potrubí, strojních zařízení i tlakových nádob. MIG/MAG by se dala charakterizovat jako nejvíce univerzální metoda, která však potřebuje nákladnější vybavení, a to svářečku, hořák a zásobník na ochranný plyn.

Svařování s touto svářečkou se snadno naučíte a můžete pomocí ní vytvářet extrémně čisté sváry na oceli, hliníku a nerezu.

TIG

Další je metoda TIG, která se nejčastěji používá ke svařování tenkých profilů legované oceli, nerezové oceli a neželezných kovů, např. slitiny hliníku, hořčíku a mědi. Při svařování máte větší kontrolu nad svarem a můžete vytvářet pevné a kvalitní svary. Technika je relativně složitá a hůře zvládnutelná než třeba MIG/MAG.

MMA

Jedná se o ruční obloukové svařování, které můžete znát i jako svařování elektrickým obloukem s kovovými elektrodami, na nichž je tavidlo. MMA je nejstarší svařovací technika, ale stále se používá v mnoha dílnách.

Jakmile si tedy ujasníte, kterou technikou chcete svařovat, potom se můžete pustit do výběru svářečky. Dávejte si pozor na to, aby byla svářečka kvalitní a od renomované značky, protože jedině tak vám zajistí dlouhou životnost a perfektní funkčnost. Stejně tak nezapomeňte na bezpečnostní prvky, především na svářečskou kuklu.

Tip na závěr:

Ať už profesionální nebo kutilské poloautomaty MIG/MAG nakupujte na www.svartop.cz/svareci-technika/svareci-poloautomaty-mig-mag. Zde seženete i další potřeby, které se vám budou při těchto speciálních pracích hodit.